Texas - Election results for November 4, 2014

Texas - Election results for November 4, 2014

Texas

United States Senator - 98.98% Precincts Reported

John Cornyn [R]  2,843,306  61.59%

David M. Alameel [D]  1,584,718   34.33%

Rebecca Paddock [L] 132,814   2.87%

Emily  Sanchez [G] 54,071   1.17%

United States Representative, District 13 - 100% Precincts Reported

Mac Thornberry [R] 111,218   84.33%
Mike Minter [D] 16,853   12.78%
Emily Pivoda [L] 2,869   2.17%
Don Cook [G] 929   0.70%

Governor  - 98.98% Precincts Reported


Greg Abbott [R] 2,778,461   59.29%
Wendy Davis [D] 1,821,494  38.87%   
Kathie Glass [L]  66,045   1.40%
Brandon Parmer [G] 18,369   0.39%

Lt. Governor - 98.98% Precincts Reported

Dan Patrick [R] 2,707,566   58.18%
Leticia Van De Putte [D]  1,799,505   38.66%
Robert Butler [L] 119,076   2.55%
Chandrakantha Courtney [G] 27,544   0.59%

Attorney General - 98.98% Precincts Reported

Ken Paxton [R] 2,726,491   58.85%
Sam Houston [D] 1,759,251   37.97%
Jamie Balagia [L] 117,491   2.53%
Jamar Osbourne [G] 29,313   0.63%

Comptroller of Public Accounts - 98.98% Precincts Reported
Glenn Hegar [R] 2,682,274   58.41%
Mike Collier [D] 1,728,751   37.64%
Ben Sanders [L] 136,159   2.96%
Deb Shatto [G] 44,683   0.97%

Commissioner of the General Land Office

George P. Bush [R] 2,809,778   60.70%
John Cook [D] 1,633,735   35.29%
Justin Knight [L]  125,657   2.71%

Valerie Alessi [G] 59,588   1.28%

Commissioner of Agriculture - 98.98% Precincts Reported

Sid Miller [R] 2,683,005   58.64%
Jim Hogan [D] 1,683,363   36.79%
David (Rocky) Palmquist [L] 131,633   2.87%
Kenneth Kendrick [G] 77,039   1.68%

Railroad Commissioner - 98.98% Precincts Reported

Ryan Sitton [R] 2,669,145   58.32%
Steve Brown [D] 1,669,580   36.48%
Mark Miller [L] 144,472   3.15%
Martina Salinas [G] 92,846   2.02%

State Senator, District 31 - 100% Precincts Reported 

Kel Seliger [R] 107,969   90.43%
Steven Gibson [D] 11,424   9.56%

State Representative, District 88 - 100% Precincts Reported

Ken King [R] 22,248   93.18%
Kerry McKennon [L] 3,620  1,627   6.81%


State Representative, District 86  
John Smithee, uncontested 

State Representative, District 87 - 100% Precincts Reported

Four Price [R] 19,695   84.34%
Abel Bosquez  3,656   15.65%


Chief Justice, Supreme Court - 98.98% Precincts Reported

Nathan Hecht [R] 2,740,425   59.62%
William Moody [D] 1,715,167   37.31%
Tom Oxford [L] 140,379   3.05%

Justice, Supreme Court, Place 6, Unexpired Term - 98.98%

Jeff Brown [R] 2,755,767   60.36%

Lawrence Edward Meyers [D] 1,664,179   36.45%

Mark Ash [L] 145,526   3.18%


Justice, Supreme Court, Place 7 - 98.98% Precincts Reported

Jeff Boyd [R] 2,694,789   58.94%
Gina Benavides [D] 1,716,767   37.55%
Don Fulton [L] 126,005   2.75%
Charles Waterbury [G] 34,235   0.74%

Justice, Supreme Court, Place 8 - 98.98% Precincts Reported

Phil Johnson [R] 2,928,733   78.80%
RS Roberto Koelsch [L] 444,049   11.94%
Jim Chisolm [G] 343,514   9.24%

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 3

Bert Richardson [R] 2,721,348   59.87%
John Granberg [D] 1,659,562   36.51%
Mark W. Bennett [L] 164,343   3.61%

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 4 - 98.98% Precincts Reported

Kevin Patrick Yeary [R] 2,857,738   76.32%
Quanah Parker [L] 495,594   13.23%
Judith Sanders-Castro [G] 390,807   10.43%

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 9 - 98.98% Precincts Reported

David Newell [R] 2,910,693   78.29%
William Bryan Strange, III [L] 488,319   13.13%
George Joseph Altgelt [G] 318,446   8.56%

Chief Justice, 7th Court of Appeals District

Brian Quinn [R], uncontested

District Judge, 47th Judicial District

Dan L. Schaap [R], uncontested

District Judge, 181st Judicial District

John B. Board [R], uncontested

District Judge, 251st judicial District

Ana E. Estevez [R], uncontested

Proposition 1 - Use of money for highway construction and maintenance. 

Armstrong County

County Judge
Hugh Reed [R] Uncontested

District and County Clerk
Patricia Sherrill [R] uncontested

County Treasurer
Sara Messer [R] uncontested

County Commissioner, precinct no. 2
Parker Stewart [R] uncontested

County Commissioner, Precinct no. 4
Bruce Ferguson [R] uncontested

Justice of the Peace
Dianne Stavenhagen Samanlego [R] uncontested

Briscoe County 

County Judge
Wayne Nance [R] uncontested

District and County Clerk
Bena Hester [R] uncontested

County Treasurer
Mary Jo Brannon [R] uncontested

Justice of the Peace, Precinct No. 2 
Dale Ramsey [R] uncontested

County Proposition

Legalize sale of alcohol

Justice of the peace, precinct no. 1
H.B. "Doc" Simpson [R],
Reba Wood [Ind]

Childress County 

County Judge
Jay Mayden [R] uncontested

District and County Clerk 
Barbara Spitzer  [R] uncontested

County Treasurer

Brenda Rowland [R] uncontested

County Commissioner Precinct No. 201
Mark Ross [R] uncontested

Justice of the Peace, Place 1

Jackie Taylor [R] uncontested

Castro County

Justice of the Peace-FINAL
Oreda Joe Campbell 600
Mary Awing 198
Precinct 2 Representative - FINAL

Tammy Martin (R) - 103

Timothey Elliot 127

Collingsworth County 

County Judge
John James [R] uncontested

District and County Clerk  
Jackie Johnson [R] uncontested

Sheriff
Bill Day [R]
Kent Riley [IND]

County Treasurer  
Gina Harris [R] uncontested

County Commissioner, Precinct No.1 
Elmer Keller [R] uncontested

Justice of the Peace  
Jo Rita Henard [R] uncontested

Dallam County

County Judge

Wes Ritchey [R] uncontested

District and County Clerk

Terri Banks [R] uncontested

County Treasurer

Kenda McCay [R] uncontested

County Commissioner, Precinct No.2

Corey Crabtree [R] uncontested

Justice of the Peace

Rita Little [R], Write in Ballot

Deafsmith County

District Judge 222nd Judicial District

Roland Saul [R] uncontested

Criminal District Attourney

Jim English [R] uncontested

District Clerk

Elaine Gerber [R] uncontested

County Judge

D J Wagner [R]

Margarita "Mona" Hernandez [D]

County Clerk

Imelda DeLaCerda [R]

Write-in

County Treasurer

Karen Smith [R] uncontested


County Surveyor

Kenneth W Hagar [R] uncontested

County Commissioner Precinct 2

Jerry O'Connor [R] uncontested

Justice of The Peace

Karen Foster Boren [R] uncontested

City of Hereford Special Bond Election

City bond for sewer system

Wildorado ISD Special Bond Election B

Bond election for Wildorado ISD for renovations

Donley County

County Commissioner Precinct 4 - FINAL

Dan Sawyer (R) - 133
Rick Rattan (D) - 89

Gray County

District Judge, 31st Judicial District

Steven R. Emmert [R] uncontested

District Judge 223rd Judicial District

Phil N. Vanderpool [R] uncontested

County Judge

Richard D. Peet [R] uncontested

District Clerk

Jo Mays [R] uncontested

County Clerk

Susan Winborne [R] uncontested

County Treasurer

Scott B. Hahn [R] uncontested

Justice of the Peace

Joe Patrick Martinez [R] uncontested

Hall County

County Judge

Ray Powell [D] uncontested

District and County Clerk

Raye Bailey [D] uncontested

County Treasurer

Janet Bridges [D] uncontested

County Tax Assessor-Collector

Teresa Altman [D] uncontested

County Commissioner Precinct No. 4

James Fuston [D], Write in ballot

Hemphill County

County Judge

George Briant [R] uncontested

District and County Clerk

Lisa Johnson [R] uncontested

County Treasurer 

Kay Smallwood [R] uncontested

County Commissioner, Precinct No. 2

Ed Culver [R] uncontested

Hutchinson County


County Judge

Faye Banks [R] uncontested

District Clerk

Robin Stroud [R] uncontested

County Clerk

Jan Barnes [R] uncontested

County Treasurer

Kathy Sargent [R], uncontesed

County Commissioner, Precinct no. 4

Eddie Whittington [R] uncontested

County Commissioner, Precinct no. 2

Jerry D. Hefner [R] uncontested

Justice of the Peace, Precinct no. 1

Shila Hart [R] uncontested

Justice of the Peace, Precinct no. 2

Cindy Irwin [R] uncontested

Lipscomb County

Judge - FINAL

Willis Smith (R) - 565

John Nickels (R) - 288

Moore County

County Judge  
Johnnie D. "Rowdy" Rhoads uncontested

Judge, County Court at Law 
Delwin McGee uncontested

District Clerk

Diane Hoefling uncontested

County Clerk

Brenda McKanna uncontested

County Treasurer

(Name cut off on scan)

Justice of the Peace, Precinct No. 1

Barbara Mulanax

Local Option Election - Legalize Alcohol Sales in Precinct 1 - FINAL

FOR - 1,523

AGAINST - 804

Ochiltree County

County Judge

Early McKinley [R] uncontested

District Clerk

Shawn Bogard [R] uncontested

County Clerk

Stacey Brown [R] uncontested

County Treasurer

Janet Reynolds [R] uncontested

County Commissioner, Precinct No. 2

Terry Symons [R] uncontested

County Commissioner, Precinct No. 4

Dempsey L. Malaney [R] uncontested

Justice of the Peace

Branden Karber [R] uncontesed

Oldham County

County Commissioner, Pct 4

Billy Don Brown [R]

Parmer County

County Judge

Trey Ellis [R] uncontested

District Clerk

Sandra Warren [R] uncontested

County Clerk

Gerri Bowers [R] uncontested

County Treasurer

Altha Herrington [R] uncontested

Justice of the Peace, Pct. 3

Pamela Haseloff [R] uncontested

Potter County

County Judge

Nancy Tanner [R] uncontested

Judge, County Court at Law No. 1

W.F. "Corky" Roberts [R] uncontested

Judge, County Court at Law No. 2

Pamela Cook Simon [R] uncontested

District Clerk

Caroline Woodburn [R] uncontested

County Clerk

Julie Smith [R] uncontested

County Treasurer

Leann Jennings [R] uncontested

County Commissioner, Pct. 4

Alphonso S. Vaughn [D] uncontested

County Commissioner, Pct. 2

Mercy Murguia [D] uncontested

Justice of the Peace, Pct. 4

Thomas L. Jones [D] uncontested

Justice of the Peace, Pct. 3

Gary L. Jackson [R] uncontested

Justice of the Peace, Pct. 2 - FINAL 

Richard Herman [R] 832
Nancy Bosquez [D] 539

Justice of the Peace, Pct. 1

Debbie Horn [R] uncontested

Proposition, Dist. 1 

"Potter County Assistance District"

Proposition, Pct. 3 - Legalize alcohol sales - FINAL 

For - 3,595   66.55%

Against - 1,807   33.45%


Randall County

Criminal District Attorney

James Farren [R] uncontested

County Judge

Ernie Houdashell [R] uncontested

Judge, County Court at Law #1

James W. Anderson[R] uncontested

Judge, County Court at Law #2

Ronnie Walker [R] uncontested

District Clerk

Jo Carter [R]

County Clerk

Renee Calhoun [R] uncontested

County Treasurer

Glenna Canada [R] uncontested

Justice of the Peace

Clay Houdashell [R] uncontested

County Commissioner, Pct 2

Mark C. Benton [R] uncontested

County Commissioner, Pct 4

Buddy DeFord [R] uncontested

Justice of the Peace, Pct 1

Tracy Byrd

Wildorado ISD Special Bond Election

$13 mil for construction, acquisition, renovation, and improvement of school buildings

City of Canyon

Local Option 1 - Legal sale of mixed beverages in restaurants 

FOR - 1,887   61.93%

AGAINST - 1,160   38.07%

Local Option 2 - Legal sale of beer and wine for off premise consumption

FOR - 2,003   65.82%

AGAINST - 1,040   34.18%

Sherman County

Chief Justice, 7th Court of Appeals District

Brian Quinn [R] uncontested

District Judge, 69th Judicial District

Ron Enns [R] uncontested

Sherman County Judge

Terri Beth Carter [R] uncontested

District & County Clerk

Gina Gray [R] uncontested

County Treasurer

Doris Parsons [R] uncontested

Justice of the Peace

Brenda Acker [R] uncontested

County Commissioner, Pct. 2

Randy Williams [R] uncontested

City of Stratford Mayor

Ricky Reed (uncontested)

City of Stratford Council Member 

(2 year term, vote for 2)

Ty A. Hacker

James Lutes

Joe Zak

City of Stratford Council Member 

(unexpired term, vote for 1)
Diana Frittz

Dwayne Plunk

Kyle Sandvig

Stratford ISD Trustee

(2 year term, vote for 2)
Walt Berry

Barney Willborn

Tim Hudson

Stratford ISD Trustee

(unexpired term, vote for 1)

Bryan Clift

Jo Hinds

Swisher County

County Judge

Harold Keeter [D] uncontested

District & County Clerk 

CJ Russell Chasco [D] uncontested

Sheriff 

Burnle D. Wells [R]

Tony Kelly [D]

Jimmy McCaslin [write-in]

County Treasurer

Tricia Speed [D] uncontested

County Commissioner, Pct. 2

Joe Bob Thompson [D] uncontested

County Commissioner, Pct. 4

Larry Buske [R]

Jimmy "Bone" Durham [D]

Justice of the Peace

Sharla Miller [R]

Dorothy Hulsey [D]

District Judge, 64th Judicial District

Rob Kinkaid [R] uncontested

District Judge, 242nd Judicial District

Lowell "Kregg" Hukill [R] uncontested

High Plains Underground Water Conservation District No. 1 Director, Pct. 5

Jess Sammann

Ronnie Hopper

Wheeler County


County Judge

Jerry Dan Helfley [R] uncontested

District Clerk Sherri Jones [D] uncontested

County Clerk

Margaret Dorman [R] uncontested

County Treasurer

Nancy Emmart [R] uncontersted

County Surveyor

write in

County Commissioner Pct. 2 

Bob Hink [R]

Bill Atherton [D]