Advertisement

Region I high school football Bi-District matchups

BI-DISTRICT MATCHUPS
BI-DISTRICT MATCHUPS(KFDA)
Published: Nov. 7, 2021 at 10:42 PM CST
Email This Link
Share on Pinterest
Share on LinkedIn

AMARILLO, Texas (KFDA) - Regular season for Panhandle high school football teams has wrapped up and 37 local teams are still alive and well, moving on to the playoffs.

For the road to Jerry World, here are the matchups coming up this week in Bi-District. Starting in

5A Division I:

  • El Paso El Dorado vs. Tascosa, on Friday at 6 p.m. at Dick Bivins Stadium
  • Amarillo High vs. El Paso Del Valle , on Friday at 7 p.m.
  • Caprock vs. El Paso Chapin, on Friday at 7 p.m.

In Division II:

  • Randall at Fort Worth Wyatt , at 5 p.m. on Thursday at Clark Stadium in Plano, TX

Moving to class 4A in Division I:

  • Dumas vs. Decatur, on Friday at 7 p.m. in Childress
  • Canyon vs. Springtown , on Friday at 7 p.m. Friday in Snyder, TX
  • Hereford vs. Lake Worth, on Friday at 7 p.m. in Vernon
  • Pampa vs. Wichita Falls Hirschi, at 7 p.m. on Friday, Peoples Bank Stadium

In Division II:

  • Perryton vs. Midland Greenwood, on Friday at 7 p.m. Greg Sherwood Memorial Bulldogs Stadium, Plainview
  • Borger vs. Sweetwater, 7 p.m. Friday, at Lubbock-Copper

Class 3A in Division I:

  • Slaton at Bushland, on Friday at 7 p.m.
  • Muleshoe vs. Brownfield, on Thursday at 7 p.m. in Littlefield
  • River Road vs. Denver City, at 7 p.m. on Thursday at Greg Sherwood Memorial Bulldogs Stadium, Plainview
  • Shallowater vs. Dalhart, at 7:30 p.m. on Thursday at Happy State Bank Stadium

Division II

  • Childress vs. Stanton, on Thursday at 7:30 p.m. in Floydada
  • Canadian vs. Idalou, on Friday at 7:30 p.m. at Happy State Bank Stadium
  • Friona vs. Abernathy, on Friday at 7 p.m. Friday in Muleshoe
  • Spearman vs. Lubbock Roosevelt, on Friday at 7 p.m. Friday at River Road High School

Class 2A Division I:

  • Panhandle vs. Floydada, on Friday at 7 p.m. in Tulia
  • Farwell vs. Post, on Friday at 7 p.m. in Levelland
  • Sanford-Fritch vs. Sundown, on Friday at 7 p.m.
  • Olton vs. New Deal, on Thursday at 4 p.m. in Floydada

In Division II:

  • Bovina vs. Seagraves, on Friday at 7p.m. in Sudan
  • Stratford vs. Wheeler, at 4:30 p.m. on Thursday at Happy State Bank Stadium
  • Gruver vs. Shamrock,, on Friday at 7 p.m. at West Texas High School
  • Clarendon vs. Sunray at 7 p.m. on Thursday in Bushland
  • Wellington vs. Vega, on Friday at 4:30 p.m. in Happy State Bank Stadium

Finally in Class 1A Division I:

  • Nazareth vs. Valley, on Friday 7:30 p.m. in Claude
  • Happy vs. Springlake-Earth, on Thursday at 7 p.m. in Anton

Division II

  • Wildorado vs. Follett, on Friday at 7 p.m. in White Deer
  • Miami vs. Groom, on Friday at 7:30 p.m. in Lefors.

Copyright 2021 KFDA. All rights reserved.